Związek partnerski a prawo do informacji medycznej.
Obecnie coraz więcej osób żyje w związkach nieformalnych, które nazywamy również związkami partnerskimi, związkami kohabitacyjnymi lub konkubinatami. Wynika to z różnych powodów – dla części osób jest to decyzja podyktowana osobistymi preferencjami, chęcią lepszego poznania osoby partnerskiej przed zawarciem małżeństwa, dla wielu z nas wynika jednak z ograniczeń zewnętrznych – takich jak brak równości małżeńskiej w Polsce, nieuznawanie przez Polskę związków małżeńskich jednopłciowych zawartych zagranicą czy też przedłużający się rozwód własny, czy osoby partnerskiej, uniemożliwiający zawarcie nowego małżeństwa. W takich przypadkach związek nieformalny może być jedynym wyjściem.
W związku z tym coraz częściej pojawia się pytanie: czy partnerzy w związku nieformalnym mają prawo do informacji o stanie zdrowia drugiej osoby?
Jakie kroki można podjąć, aby zabezpieczyć to prawo?
W poniższym wpisie przybliżę Ci, jak wyglądają te kwestie z perspektywy polskiego prawa oraz jakie dokumenty warto przygotować, aby zabezpieczyć prawa swoje i najbliższej ci osoby.
Spis treści:
ToggleCzy osoby pozostające w związku nieformalnym mają prawo do informacji o stanie zdrowia drugiej osoby?
W Polsce dostęp do informacji medycznej o stanie zdrowia pacjenta jest uregulowany przepisami prawa, w tym przede wszystkim ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zgodnie z przepisami, prawo do informacji o stanie zdrowia pacjenta przysługuje osobom wskazanym przez pacjenta, a nie automatycznie osobom bliskim.
Dla osób pozostających w związku nieformalnym oznacza to, że osoby partnerskie nie mają automatycznego prawa do uzyskania informacji medycznych o sobie nawzajem.
W przypadku braku wyraźnej zgody pacjenta, personel medyczny nie jest zobowiązany do udzielenia informacji o jego stanie zdrowia twojej osobie partnerskiej nawet jeśli ten jest jego najbliższą osobą.
Jakie kroki można podjąć, aby zabezpieczyć prawo do informacji medycznej?
Aby najbliższa ci osoba mogła uzyskać dostęp do informacji o twoim stanie zdrowia, konieczne jest podjęcie kilku kroków.
Najważniejsze z nich to:
Udzielenie zgody pisemnej
Każdy Pacjent może wyrazić zgodę na udzielanie informacji medycznych innej osobie. Taka osoba nie musi być z tobą spokrewniona czy pozostawać z Tobą w związku formalnym.
Najlepiej, jeśli taka zgoda zostanie udzielona w formie pisemnej i dołączona do twojej dokumentacji medycznej.
Obecnie coraz częściej taki dokument wypełniasz już w rejestracji, razem z wywiadem medycznym i klauzulą RODO. Taki dokument może być sporządzony w szpitalu lub placówce medycznej, w której jesteś leczona lub leczony.
Pamiętaj, że zgoda nie wymaga dla swojej ważności formy pisemnej. Dlatego jeśli twój stan nie pozwala na sporządzenie dokumentu, zadbaj o to, by przy świadkach upoważnić swoją osobę partnerską do uzyskiwania takich informacji.
Pełnomocnictwo medyczne
Innym rozwiązaniem jest udzielenie stałego pełnomocnictwa do podejmowania decyzji medycznych.
W przypadku ciężkiej choroby lub niezdolności do samodzielnego podejmowania decyzji twój pełnomocnik będzie mógł nie tylko uzyskiwać informacje, ale także decydować o sposobie leczenia.
Pełnomocnictwo takie powinno być sporządzone na piśmie, a najlepiej – w formie aktu notarialnego.
Zgodnie z prawem placówka medyczna nie jest upoważniona do kwestionowania pełnomocnictwa udzielonego w innej formie, jednakże w sytuacji stresowej lepiej sprawdzi się dokument urzędowy, jakim jest akt notarialny niż inny mogący zostać podważonym przez pracownika opieki zdrowotnej.
Deklaracja woli
Możesz także złożyć pisemną deklarację woli, w której wskazuje, kto ma prawo do informacji medycznych na wypadek jego niezdolności do wyrażenia zgody.
Deklaracja ta może zostać dołączona do dokumentacji medycznej.
Związek partnerski a prawo do informacji medycznej — podsumowanie
Mimo że partnerzy w związkach nieformalnych nie mają automatycznego prawa do uzyskania informacji o stanie zdrowia drugiej osoby, istnieją skuteczne sposoby, aby to prawo zabezpieczyć.
Kluczowe jest wyrażenie wyraźnej zgody na piśmie oraz rozważenie sporządzenia pełnomocnictwa medycznego.
Warto zadbać o te kwestie zawczasu, aby uniknąć problemów w sytuacjach kryzysowych.
W razie pytań lub potrzeby sporządzenia odpowiednich dokumentów zachęcam do kontaktu.
Pamiętaj, że w tym zakresie zapewniam Ci kompleksową pomoc prawną, przygotuję dla Ciebie odpowiednie dokumenty, dostosowane do twoich potrzeb oraz przeprowadzę Cię przez proces ich uzyskania.
Katarzyna Wojs
adwokat
Zdjęcie: Pixabay
***
Związki nieformalne – prawo i rzeczywistość w Polsce
Związki nieformalne w Polsce — obecnie coraz więcej osób żyje w związkach nieformalnych, które nazywamy również związkami partnerskimi, związkami kohabitacyjnymi lub konkubinatami.
Wynika to z różnych powodów – dla części osób jest to decyzja podyktowana osobistymi preferencjami, chęcią lepszego poznania osoby partnerskiej [Czytaj dalej…]